Testovi mobitela

YOTA YotaPhone 2

YotaPhone 2 YotaPhone 2 YotaPhone 2 YotaPhone 2 YotaPhone 2 YotaPhone 2 YotaPhone 2 YotaPhone 2 YotaPhone 2 YotaPhone 2 YotaPhone 2 YotaPhone 2 YotaPhone 2 YotaPhone 2 YotaPhone 2 YotaPhone 2 YotaPhone 2 YotaPhone 2 YotaPhone 2 YotaPhone 2
Ocijeni mobitel:
Osnovne informacije
Predstavljen 02-2014
Vrsta uređaja Smartphone
Frekvencija 900 / 1800 / 1900 / 3G / 4G Cat4
Hrvatski izbornik Da
Dimenzije uređaja (mm) 144,9 x 69,4 x 8,95
Masa uređaja (g) 145
Operativni sustav Android 4.4 KitKat
Chipset Qualcomm Snapdragon 801
Procesor Krait 400
Frekvencija procesora 2,20 GHz
Broj jezgri procesora 4
Grafički procesor Adreno 330
Ekran i tipkovnica
Dijagonala ekrana (inča) 5
Rezolucija ekrana 1080 x 1920
Broj boja ekrana 16,7 milijuna
Vrsta ekrana Osjetljiv na dodir
Vrsta ekrana osjetljivog na dodir AMOLED
Pikseli po inču (ppi) 442
Multitouch Da
Tipkovnica Virtualna
Memorija
Interna memorija telefona 32 GB
RAM memorija 2 GB
Telefonski imenik Neograničeno
Kamera
Rezolucija stražnje kamere 8 megapiksela (3264 x 2448)
Rezolucija prednje kamere 2,1 megapiksela (1920 x 1080)
Bljeskalica LED
Autofokus Da
Rezolucija video snimanja 1920 x 1080
Prijenos podataka
GPRS Da
EDGE Da
UMTS (3G) Da
HSDPA / HSUPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100
LTE (4G) Ima
Bluetooth Da (4.0)
NFC Da
WLAN WiFi 802.11 a/b/g/n/ac
WiFi hotspot Da
DLNA Da
HTML5 Da
Baterija
Vrsta baterije Li-Poly
Kapacitet baterije (mAh) 2500
Vrijeme razgovora 2G (h) 42
Vrijeme čekanja 2G (h) 397
Vrijeme razgovora 3G (h) 26
Vrijeme čekanja 3G (h) 406
Brzo punjenje Ne
Bežično punjenje Ne
Multimedija
Glazbeni player Da
Video player Da
FM radio Da
3,5 mm ulaz Da
USB microUSB 2.0
Dodatne funkcionalnosti
E-mail klijent Da
MMS Da
Java Da
Navigacija GPS, A-GPS, GLONASS
Organizator Da
Dodatno Geo-tagging, Corning Gorilla Glass 3, bežično punjenje, Nano-SIM
Mobil.hr testovi
Vrijeme uključivanja uređaja (s) 30
Vrijeme uključivanja kamere (s) 2
Benchmark test Quadrant (bodova) 17055
Trajanje baterije u praksi (dana) 1
Dužina kabela punjača (cm) 100
Gdje kupiti
Cijena 5.800 kn
Info Veselihackeri.com



http://veselihackeri.com/
Cafe Mobil
Pogledajte što se na najvećem hrvatskom forumu o mobilnim komunikacijama piše o ovom proizvođaču!
Pogledajte cijenu mobitela na nabava.net
Nabava.net

 

Totalno drugačiji od drugih
Autor: Ilija Gavrić

1 mobitel, a 2 ekrana - to je YotaPhone, neobičan mobitel iz Rusije

13.05.2015

 

Za one kojima su iPhone, Samsung, HTC ili LG previše obični mobiteli, Yota nudi rješenje. Mobitel s dva ekrana osjetljiva na dodir svakako garantira da ćete privući poneki začuđujući pogled.

 

Ruska tvrtka Yota je relativno nepoznata na našem tržištu, no zaljubljenicima u mobitele YotaPhone ima značenje. Prvi uređaj naziva YotaPhone je predstavljen krajem 2012.god, a krajem 2014.god je predstavljen i njegov nasljednik, YotaPhone 2. Ono što uređaje tvrtke Yota čini jedinstvenim na tržištu mobitela su svakako 2 ekrana osjetljiva na dodir. Na testu smo imali noviji model, YotaPhone 2, a kakav se pokazao u svakodnevnom korištenju te što sve nude ekrani pročitajte u nastavku opširnog teksta / recenzije mobitela YotaPhone 2 kojeg su nam na test ustupili kolege s web portala Veselihackeri.com.

Sadržaj pakiranja

Yota YotaPhone 2 dolazi u nešto većoj crnoj kutiji na čijoj je prednjoj i stražnjoj strani utisnut naziv tvrtke. Već sama kutija daje na znanje da se ovdje radi o nečem drugačijem. Prednji poklopac kutije je držan magnetom (slično kao kod preklopnih futrola za mobitele), a kada otvorite poklopac, kutija se otvara kao mala kutija s alatom, tj. jedna strana kutije se otvara na lijevu, a druga na desnu stranu. Tek kada otvorite kutiju do kraja, na dnu ćete naći uređaj, ispod kojeg su se smjestile upute. Lijevo od uređaja se nalaze dvije manje kutijice, jedna za in-ear slušalice (uz koje dolazi 5 rezervnih setova gumica), a druga za „iglicu“ za izvlačenje utora za SIM karticu. Na desnoj strani uređaja su nešto dublje kutije u kojima se nalazi punjač te plosnati USB kabel (dužine 100 cm).
 

Pored toga, na test smo dobili i gumeni obrub za uređaj, za njegovu zaštitu.

Ergonomija, dizajn i izrada

YotaPhone 2 dimenzijama mjeri 144,9 x 69,4 x 9 mm, a teži 145 grama. Kada bi ga usporedili s konkurencijom koja posjeduje istu dijagonalu ekrana, vidjeli bi da je uređaj nešto viši, a možda i milimetar deblji te nešto teži od konkurencije. No nešto veća dužina uređaja ne utječe na ergonomiju ovog mobitela, a najveći razlog tome su dosta zaobljeni rubovi uređaja. Uređaj se bez problema može koristiti samo s jednom rukom.

 

Kada smo pokazali ljudima prednju stranu mobitela, dosta ih je reklo da ih podsjeća na starije Samsung Galaxy S modele (S3 i S4). Dizajn uređaja je dosta jednostavan te ostavlja dojam robusnog uređaja. Na prednjoj strani dominira 5“ ekran iznad kojeg se smjestio zvučnik te senzori i prednja kamera. Prostor ispod ekrana nije iskorišten, a pošto je čitav uređaj crni, prostor djeluje dosta neiskorišteno. Na gornjoj strani uređaja se nalazi samo utor za slušalice, na desnoj strani nema ničega, dok se na dnu uređaja smjestio utor za USB kabel te oko njega otvori za zvučnik. No zvučnik se nalazi samo na desnoj strani tog otvora. Na desnoj strani uređaja se nalazi tipka za paljenje/gašenje uređaja, a iznad nje su se smjestile tipke za pojačavanje i stišavanje glasnoće. Jedan zanimljiv detalj koji nam se svidio je utor za nano SIM karticu. Na prvi pogled on nije uočljiv te je potrebno malo bolje pogledati samo uređaj. Naime, Yota je držač za SIM karticu ugradila ispod tipki za glasnoću te je na njima vidljiva mala rupica. Kada se s „iglom“ stisne kroz tu rupicu, tipke za glasnoću se lagano odvoje od uređaja te se onda može izvući nosač SIM kartice. Svaka pohvala za ovo rješenje.

 

Stražnja strana uređaja je ono što ovaj uređaj čini drugačijim od drugih uređaja na tržištu. Na,  stražnjoj strani se nalazi 4,7“ e-ink ekran iznad kojeg se smjestila kamera i LED bljeskalica, dok se ispod nalazi YotaPhone logo. Više o e-ink ekranu i njegovim mogućnostima ćemo objasniti nešto kasnije u tekstu. Sama stražnja strana uređaja je blago zakrivljena prema lijevom i desnom rubu.
 

Bočne strane uređaja su izrađene od plastike koja izgleda blago gumirano, dok je stražnja strana, tj. zaštita na stražnjem ekranu dosta glatka. Zbog toga, a i zbog svog zaobljenog dizajna, uređaj je dosta sklizak u ruci te je potrebno pripaziti kako ga držite da vam ne bi iskliznuo iz ruke. Tu puno pomaže gumena maska, obrub koji smo dobili, ali kvari ukupni izgled samog uređaja. Kvaliteta izrade je jako dobra i nismo primijetili nikakvo škripanje.

Ekran i tipkovnica

Već smo rekli da ovaj uređaj dolazi s dva ekrana. Prednji ili glavni ekran je AMOLED dijagonale 5“ i ima rezoluciju od 1080 x 1920 piksela (~442 ppi) te Gorilla Glass 3 zaštitu. Sami ekran je dosta kvalitetan te dobro reagira na dodire i rotaciju ekrana. Kutovi gledanja su dobri, kao i uzvrat boja, a pikselizaciju nismo primijetili. Prikaz po dnevnom svjetlu je dosta dobar, ali će biti potrebno podesiti osvjetljenje na najjače.

 

Sekundarni ekran, ili kako ga Yota zove „always-on screen“ ima dijagonalu od 4,7“ i rezoluciju od 540 x 960 piksela (~235 ppi). Sami ekran sliku prikazuje u sivim tonovima, tj. slično kao e-book readeri. Stražnji ekran je uvijek upaljen te je moguće birati da se na njemu prikazuje pozadinska slika ili nekakvi widgeti. Pošto se radi o e-ink tipu ekrana, vidljivost po dnevnom svjetlu je jako dobra dok je lošija kada je osvijetljenost jako mala. Na stražnjem ekranu ćete možda i uočiti pikselizaciju, ali to i nije bitno jer on ne služi za pregledavanje fotografija. Sam ekran dobro reagira na dodire, ali je ipak potrebno malo sporije „tipkati“ po njemu nego po glavnom ekranu.

 

Virtualna tipkovnica na glavnom ekranu je standardna Google tipkovnica, bez ikakvih izmjena. Bilo da mobitel držite u horizontalnom ili vertikalnom položaju, tipke su velike s malim razmakom između te je tipkovnica dobra za pisanje poruka i mailova. Prvom redu tipki su dodani brojevi kojima se pristupa dugim držanjem na pojedinu tipku. U postavkama tipkovnice je moguće uključiti/isključiti zvuk pri pritisku, vibraciju ili povećanje slova (kada pritisnete tipku), a također je moguće birati i između nekoliko izgleda tipkovnice pa je tako dostupan i izgleda s novog Androida Lolipop. Pored navedenog još postoje i opcije za ispravljanje teksta i swype opcija unosa.

 

Na dnu ekrana su se smjestile 3 tipke, nazad, home i nedavne aplikacije, a to je rješenje koje prihvaća sve više proizvođača. Sve tri tipke su dosta velike i ima dosta razmaka između njih.

 

Na stražnjem ekranu je moguće pisati i SMS poruke, a tipkovnica je vrlo slična onoj na prednjem ekranu, samo što je ova tipkovnica nešto manja i nije joj moguće promijeniti boju ili isključiti predviđanje riječi. No za kratku poruku će, bez paljenja glavnog ekrana, i više nego poslužiti.

Operativni sustav, sučelje i brzina rada

Yota YotaPhone 2 dolazi s Android operativnim sustavom u verziji 4.4.3 koji je tek blago prilagođen zbog stražnjeg ekrana. No u osnovi, radi se o „čistom“ Androidu, kao što možemo vidjeti kod Google Nexus telefona.

 

Zaslon zaključavanja je jednostavan te nudi sat, obavijesti, pri dnu malo strelicu čijim se povlačenjem može aktivirati pretraživanje, snimiti snimak zaslona ili „prebaciti“ prikaz s prednjeg ekrana na stražnji. Također, moguće je pokrenuti i kameru povlačenjem ekrana prema lijevo.
 

Kada ste otključali mobitel, dočekat će vas poznato Android sučelje. Na početne ekrane je moguće dodavati widgete ili aplikacije. Widgeti se dodaju dugim pritiskom na slobodno mjestu na ekranu te se onda početni ekrani smanjuju, a ispod njih se otvaraju 3 izbornika. U prvom je moguće birati pozadinsku sliku, u drugome widgete a treći su postavke. Neke widgete je moguće dodatno podešavati po širini i visini, a na vrhu svakog početnog ekrana se nalazi Google pretraživanje.

 

Ladica s aplikacijama (App drawer) također nije mijenjana u odnosu na „čiste“ Androide. Tako će vaše aplikacije biti posložene u mreži 4x5, abecednim redoslijedom te bez mogućnosti mijenjanja njihovog rasporeda. Pozadina u App draweru je bijela te se pozadinska slika vidi samo pri dnu ekrana.
 

Statusna traka također nije doživjela nikakve promjene. Povlačenjem trake s jednim prstom prikazuju se sat te ispod i obavijest, dok je u gorenjem desnom kutu ikona za brze postavke. Do njih je također moguće doći povlačenjem statusne trake s 2 prsta te vam se prikazuje 11 ikona za pojedine postavke. Tako je moguće promijeniti svjetlinu ekrana, ući u postavke, uključiti/isključiti Wi-Fi, mobilni promet, pogledati status baterije, uključiti/isključiti zrakoplovni način rada, Bluetooth, GPS, YotaEnergy (uštedu baterije) ili svjetiljku. Na žalost, njihov razmještaj nije moguć, kao i dodavanje drugih ikona.

 

Već smo rekli da je lako moguće čitav sadržaj „prednjeg“ ekrana prebaciti na stražnji ekran te na stražnjem ekranu obavljati sve radnje, samo onda u „crno-bijelom“.

No Yota nije stao tu. Pomoću aplikacije YotaHub moguće je dodatno prilagoditi stražnji ekran.  Tako je moguće podesiti pozadinsku sliku, bolje rečeno wallpaper, a moguće je dodati nekoliko fotografija, tj. više zaslona zaključavanja koji se onda mogu listati ili u postavkama postaviti da se mijenjaju kroz određeni vremenski period. Na svakom od tih ekrana su i 4 ikone za obavijesti (pozivi, SMS, mail i ostale obavijesti), iznad kojih se pojavi mali kružić s brojem.
 

U postavkama je također moguće podesiti i widgete na zaslonima stražnjeg ekrana. Kao i na „običnom“ Androidu, tako je i ovdje moguće dodavati više početnih zaslona. Za stražnji zaslon je moguće birati neke od već pred definiranih setova widgeta ili odabrati neki drugi prazni predložak (ekran) te na njega slagati ponuđene widgete.
 

Također, moguće je promijeniti i izgled stražnjeg ekrana tako da pozadina bude bijela a prikazana slova, ikone i widgeti crni ili obrnuto. Kada vas netko zove, na stražnjem ekranu se prikazuje broj pozivatelja te je moguće prihvatiti ili odbiti poziv. Slična situacija je i kada vam dođe SMS poruka te se tada prikaže mala grafika za poruku.
 

Na stražnjem ekranu je moguće igrati i neke igrice.

 

Specifikacije ovog uređaja odgovaraju vremenu njegovog prvog predstavljanja (prije godinu dana), ali bez obzira na to, ovaj mobitel obavlja sve zadatke koje smo stavili pred njega, bez ikakvih problema. Tijekom testa nismo primijetili nikakvo trzanje ili zastajkivanje sustava, ni prilikom više satnog korištenja, no jedino smo primijetili da se gornja strana uređaja malo više zagrije.
 

Brzina paljenja uređaja iznosi oko 30 sekundi do pronalaska mreže.

Imenik, pozivi i društvene mreže

Za telefoniranje služi aplikacija Telefon čijim se otvaranjem vidi posljednji kontakt te ispod njega najčešće birani kontakti. Na dnu ekrana se nalazi ikona za popis poziva te je moguće vidjeti sve pozive ili samo propuštene. Pored nje, na sredini ekrana se smjestila ikona za tipkovnicu. Pritiskom na nju, prikazuje se brojčana tipkovnica koja ima i mogućnost pametnog biranja, tj. da počnete tipkati broj ili ime kontakta koji želite pozvati. Desno od ikone tipkovnice je ikona za postavke u kojima je moguće prikazati sve kontakte ili dodati novi kontakte i slično.

 

Aplikacija za pozivanje na stražnjem ekranu je nešto jednostavnija. Njezinim pokretanjem prikazuje se lista svih poziva, a moguće je vidjeti i listu propuštenih poziva. Na gornjem lijevom kutu se nalazi ikona za „brojčanik“ tj. numeričku tipkovnicu. Ona je znatno jednostavnija te ne nudi pametno biranje već se može samo unijeti broj i pozvati kontakt.

 

Tijekom testa nismo imali nikakvih problema s prijemom signala na uređaju, kao i samim pozivima. Zvučnik slušalice je dosta glasan i bez problema ćete čuti sugovornika. Nažalost, kada razgovarate preko vanjskog zvučnika, zvuk je dosta tiši. Možda i nešto tiši nego kod konkurencije.

 

Po pitanju društvenih mreža, na uređaju dolazi predinstalirana aplikacija za Twitter. Ukoliko vam treba aplikacija za Facebook ili neku drugu društvenu mrežu, u Play trgovini ćete zasigurno naći aplikaciju za istu.

E-mail i poruke

SMS poruke su standardno posložene kao razgovori s pojedinim kontaktom, a poruke su posložene kronološkim redoslijedom. Kada otvorite pojedini razgovor, pri vrhu se nalazi ikona za direktno pozivanje kontakta te ikona za dodavanje slike, videozapisa ili audio snimke u poruku.

Po pitanju E-mail poruka, na mobitelu dolaze predinstalirane 2 aplikacije, Gmail i E-pošta. Prva je namijenjena za Gmail, ali je moguće dodati i neki drugi mail (Yahoo, Outlook, Hotmail i sl.). Druga aplikacija je slična te je moguće također dodavati više mail računa, namjestiti interval provjere maila. Obje aplikacije rade brzo, a prijelaz između pojedinih mapa u e-mailu je jednostavan.

Trebamo napomenuti da aplikacija E-pošta radi i na stražnjem ekranu te je na njemu moguće čitati mailove, ali i pisati nove.

Ista stvar je i sa SMS porukama koje je moguće čitati i pisati na stražnjem ekranu. No ukoliko koristite stražnji ekran za pisanje poruka i mailova trebali bi biti malo strpljiviji i malo sporije pisati, zbog samog odziva ekrana.

Procesor, memorija

Yota YotaPhone 2 dolazi s četverojezgrenim Qualcomm Snapdragon 801 procesorom takta 2,3 GHz, Ardeno 330 GPU i s 2 GB RAM-a. Specifikacije su istovjetne Nexusu 5.
 

Premda većina novih flagship mobitela dolazi s 3GB RAM-a, YotaPhone 2 se jako dobro drži i s nešto manje RAM-a, a već smo spomenuli da uređaj radi fluidno.

 

Uređaj dolazi s 32 GB interne memorije, od čega je korisniku dostupno oko 25 GB. YotaPhone se pridružuje trendu izbacivanje utora za microSD memorijske kartice tako da nema mogućnosti dodatnog proširenja memorije.

Benchmark test

Pomoću aplikacije AnTuTu smo ostvarili 37.034 boda, što je uređaj smjestilo tik iznad Nexusa 5. S aplikacijom Quadrant Standard smo ostvarili 17.055 bodova (Nexus 5 je ostvario 8372). Zadnji test smo odradili s aplikacijom Vellamo. Na Metal testu smo ostvarili 1.558 bodova, što je ovaj mobitel smjestilo iznad LG G3 (1.493), a pomoću HTML testa smo ostvarili 3.262 boda što je svrstalo ovaj uređaj na vrh liste.

Baterija i trajanje

YotaPhone 2 dolazi s baterijom kapaciteta 2500 mAh, koja nije izmjenjiva. Tijekom testa imali smo konstantu konekciju na internet, osvijetljenost je bila na 80%, sinkroniziran 1 mail, te smo tijekom dana imali nekoliko poziva, dopisivali se preko WhatsAppa i snimili nekoliko fotografija. Na kraju dana nam je baterija bila između 18 i 22%. Ukoliko manje koristite mobitel, a na povremeni SMS ili mail odgovorite pomoću stražnjeg ekrana, baterija bi vam mogla izdržati i duže. Ali je realnije da ćete svaku noć mobitel spajati na punjač. Treba napomenuti da uređaj posjeduje i mogućnost bežičnog punjenja.

Multimedija, FM radio, glazba

Play Glazba je zadužena za preslušavanje glazbe. Glazbu na vašem uređaju je moguće pregledavati prema žanru, izvođaču, albumu ili pjesmama. A sama aplikacija je jednostavna za korištenje te ima mogućnost da se logirate sa svojim G-mail računom. Također, na stražnjem zaslonu je moguće staviti widget za preslušavanje glazbe te premotavati glazbu ili ju zaustaviti, a na ekranu se prikazuje i naziv pjesme i izvođača. Po pitanju zvuka, bilo da slušate glazbu preko slušalica ili vanjskog zvučnika, nemamo primjedbi. Zvuk je glasan, a čak i kad pojačate na najjače nismo primijetili distorzije.
 

Ukoliko preferirate slušati FM radio, i to je moguće, ali morate priključiti slušalice.

 

Galerija fotografija je poprilično jednostavna te nudi pregled fotografija po albumima, lokaciji, vremenu, osobama ili oznaka. Iz galerije je moguće direktno pokrenuti kameru te snimiti novu fotografiju. Kada otvorite pojedinu fotografiju možete ju još dodatno urediti. Tako je moguće dodati efekt, okvir, poravnati fotografiju, zakrenuti ju, zrcaliti ili promijeniti ekspoziciju.

 

Pregledavanje video zapisa je integrirano u galeriju i radi dobro. Uređaj podržava video zapise u DivX, MP4, WMV i MKV formatu. A bez problema smo pokrenuli i film u FullHD-u, samo što smo nakon dužeg gledanja zamijetili malo zagrijavanje uređaja.

Fotoaparat i video

YotaPhone 2 dolazi s 8-megapikselnom kamerom, s autofokusom i LED bljeskalicom i HDR-om. Rezolucija fotografija je 3264 x 2448 piksela. Kvaliteta fotografija u rangu s konkurencijom, premda smo kod pojedine konkurencije vidjeli i nešto kvalitetnije fotografije. Uzvrat boja je dobar, premda su nam u nekim slučajevima fotografije ispadale blago isprane. Kod fotografija snimljenih u lošim uvjetima osvjetljenja, šum je minimalan. Bljeskalica dosta dobro odrađuje svoj posao i dobro osvjetljava, a auto fokus dosta brzo fokusira.
 

Stražnja kamera snima video zapise u FullHD rezoluciji, s tim da ovdje auto fokus radi nešto malo sporije nego kod fotografiranja pa je potrebno nekad malo vremena da se objekt fokusira ako se pomaknuo. Snimljeni zvuk je dobar, nije previše glasan niti jako prigušen.

 

Prednja kamera ima najveću rezoluciju od 2,1 megapiskel (1920 x 1080) te isto ima mogućnost snimanja FullHD video zapisa. Fotografije snimljene po danu su dobre, dok je kod onih snimljenih u slabijim uvjetima primjetan šum.

 

Sučelje kamere je poprilično jednostavno. Kada pokrenete kameru, kratko se prikazuju brze postavke koje je potrebno ponovno „povući“ na ekran. Tako je moguće odabrati između Fotosfere, panorame, efekt s izoštrenim objektom, fotoaparat i video zapis. U dodatnim postavkama je moguće podesiti rezoluciju fotografija i video zapisa, kako za prednju, tako i za stražnju kameru te uključiti/isključiti lociranje. Na desnoj strani ekrana se nalaze dodatne postavke te je moguće prebaciti između prednje i stražnje kamere, uključiti/isključiti bljeskalicu, HDR, mrežu i time.

 

Kamera je spremna za korištenje za 1,5 sekundu.

 

Fotografirano s Yota YotaPhone 2

 

Za fotografije u originalnoj veličini kliknite na link:

http://1drv.ms/1IxMo79

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1431536673.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1431536711.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1431536742.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1431536780.jpg

Povezivost i Internet pretraživač

Po pitanju povezivosti nema iznenađenja. Standardno, tu su Wi-Fi i Bluetooth, a za dodatno povezivanje tu su NFC, ali i podrška za LTE mrežu. Jedino nedostaje IC port, ali to i nije nedostatak.

 

Predinstalirani internetski preglednik je standardno za Android, Chrome. Web stranice se dosta brzo otvaraju, tu je i mogućnost pregleda web stranica u više kartica, a prijelaz između njih je fluidan. U postavkama Chromea je moguće postaviti da se web stranice otvaraju u mobilnoj ili desktop verziji.

Navigacija

Kao i svi drugi Androidi, tako i ovaj mobitel dolazi s predinstaliranom Google Maps aplikacijom. U njoj je moguće pregledavati kartu, dobiti tekstualne upute od jedne adrese do druge ili pokrenuti glasovnu navigaciju. U kombinaciji s GPS-om, pozicioniranje radi dosta precizno.
 

Ukoliko mobitel koristite za navigaciju, veliki ekran i dosta dobar vanjski zvučnik će vam svakako biti plus kod ovog uređaja.

Uredski paket

Po pitanju uredskih aplikacija, na uređaju dolazi instaliran Office Suite koji ima mogućnost pregleda i pisanja Office dokumenata, a podržava i doc i docx, odnosno xls i xlsx dokumente. Aplikaciju je moguće sinkronizirati s Google Driveom, Dropboxom, Boxom ili OneDriveom.
 

Kalkulator je poprilično standardan te u horizontalnom modu nudi tek zagrade, a za dodatne funkcije (sin, cos, tan, korijen, log, ln, e…) je potrebno prebaciti na napredne funkcije.

Organizator i alarm

Organizator je riješen pomoću kalendara koji je dosta jednostavan. Kalendar je moguće pregledavati prema rasporedu, danu, trodnevno, po tjednu ili mjesecu, a moguće ga je sinkronizirati s Gmail-om.
 

Kod dodavanja novih događaja može se odabrati vrijeme događaja, lokacija, obavijest, boja, može se dodati bilješka te i privitak (s Google Drivea).

 

Aplikacija Sad je podijeljena u 4 dijela. Kada pokrenete aplikaciju, prikazuje se trenutno vrijeme, s ikonom za svjetski sat pri dnu. Tu je još mogućnost štoperice i odbrojavanja. Po pitanju alarma, moguće je odabrati više različitih alarma te odabrati dane njihovog ponavljanja, uključiti/isključiti vibraciju, te odabrati melodiju.

Aplikacije i igre

Pored standardnog seta Google aplikacija (Chrome, Karte, Play Glazba, Play Filmovi, Disk, Youtube, fotografije, Hangouts, Gmail), Yota je dodala svega par aplikacija na uređaja, a većina njih je vezana za stražnji ekran.
 

Tako od dodatnih aplikacija na uređaju dolazi instaliran Twitter i LitRes (svojevrsna mrežna knjižnica). Pored toga, aplikacije za stražnji ekran su: 2048 (igra s povezivanjem brojeva), Sudoku, Šah, Yota Reader (čitač knjiga), Yota RSS i YotaHub (za prilagođavanje stražnjeg ekrana).

 

Na žalost, aplikacija i igrica koje bi bile optimizirane za rad sa stražnjim ekranom ovog uređaja i nema osim onih koje dolaze s uređajem odnosno ako se prikaz s prednjeg ekrana koristi na stražnjem ekranu. Ali ćete zato na primarnom ekranu bez problema moći igrati igrice ili koristiti aplikacije koje vam trebaju. A u Play trgovini ćete zasigurno pronaći neku igricu/aplikaciju, bilo da se plaća ili je besplatna, koja vam se sviđa.

Cijena za Yota YotaPhone 2

Cijena za YotaPhone 2 iznosi oko 5.800 kn (svibanj 2015.).

Cool faktor

Cool faktor ovog uređaja je ekran na stražnjoj strani uređaja.

Zaključak testa

Mobiteli s dva ekrana nisu novost. Dosta čitatelja će se sjetiti preklopnih mobitela koji su imali vanjski ekran za obavijesti te drugi (glavni) unutarnji. No s dolaskom pametnih mobitela, preklopni mobiteli su izumrli, a isto tako i mobiteli s dva ekrana. No sada se, bar s modelom YotaPhone 2 sličan koncept vraća. Prednji ekran je glavni i s njim mobitel djeluje kao i svaki drugi smartphone dok je stražnji mobitel zadužen za obavijesti. Ali rekli bismo i više od toga. Ukoliko vam dođe koja SMS poruka ili trebate pročitati mail te nekoga nazvati, ovaj uređaj nudi opciju da uopće ne palite glavni ekran već sve to obavljate preko stražnjeg ekrana koji je uvijek uključen. A uz to možete odigrati i kakvu igricu. Ovakav koncept svakako ima svojih prednosti, ali i nedostataka. A glavni nedostatak bi bio činjenica da je ekran s obadvije strane mobitela pa postoji veća mogućnost da jedan od ekrana pukne prilikom pada.

 

Na kraju testa možemo reći da je ovaj uređaj pomalo specifičan i privlači poglede. Ako iskorištavate potencijal stražnjeg ekrana baterija bi vam mogla dulje trajati, a opet, ako tražite Android mobitel s dobrim karakteristikama neće pogriješiti, čak i ako ne koristite stražnji ekran.
 

YotaPhone 2 je poprilično rijedak mobitel na našem tržištu, ali isto tako dobar izbor ili alternativa za sve kojima su iPhone, Samsung, HTC ili Microsoft previše „obični“.

 

Plus

+ stražnji ekran

+ interna memorija i specifikacije

+ Yota aplikacije za stražnji ekran

 

Minus

- baterija

- nedostatak LED za obavijesti

Konkurencija - Yota YotaPhone

YotaPhone je zapravo jedini konkurent svom novijem bratu, jer je jedini mobitel koji ima dva ekrana. Oba ekrana su manja (4,3“ oba), ima slabiji dvojezgreni procesor, ali kameru s više megapiksela te istu količinu interne memorije i RAM-a, ali i slabiju bateriju.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1431536811.jpg

Konkurencija - LG Nexus 5

Nexus 5 možemo smatrati konkurencijom zbog jako sličnih specifikacija. Nexus ima neznatno manji ekran (4,95“) uz istu rezoluciju, neznatno slabiju bateriju, a dimenzijama je manji i nešto lakši od YotaPhonea 2. Oba imaju četverojezgreni procesor istog takta, istu količinu RAM-a i istu internu memoriju (s tim da Nexus 5 dolazi u varijanti sa 16 GB i 32 GB). Nexus 5 je jeftiniji, ali ne posjeduje stražnji ekran.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1431536833.jpg

 

 

 

Komentari

Trenutno nema komentara.

Odgovori